trešdiena, 15. janvāris, 2025Vārda diena: Felicita, Fēlikss
crest1 crest2

Mūsu jaunie talanti

Pievienots: 04.06.2015

1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, apliecības par profesionālās ievirzes izglītību saņēma Krāslavas Mākslas skolas četras audzēknes: Laura Vēvere, Elza Vagale, Jana Bargana un Astrīda Daņiļeviča.

Krāslavas Mākslas skolu pabeidz izturīgākie un mērķtiecīgākie audzēkņi, kuriem šī ir pirmā virsotne mākslas izglītības jomā. Kādam tā paliek arī pēdējā, bet pamati ir ielikti tādi, ka nepieciešama tikai un vienīgi paša vēlēšanās turpināt iesākto. Lai saņemtu dokumentu par profesionālās izglītības iegūšanu, šīs četras meitenes mācījās ne vienu vien gadu, nokārtoja eksāmenus dažādos priekšmetos - zīmēšanā, gleznošanā, kompozīcijā, veidošanā un mākslas valodas pamatos, kā arī izstrādāja nobeiguma darbu, kuru prezentēja pedagogu un vecāku klātbūtnē.  

Katras meitenes nobeiguma darbs saturēja kādu odziņu. Laura savam darbam „Naktsputns” izvēlējās vaska batikas tehniku, kas ir sena un darbietilpīga tehnoloģija. Izvēlējās to tāpēc, ka pašai šķita interesanta un galarezultāts nebija vienkārši paredzams. Katrā ziņā jauniete gandarīta un arī citiem gribējās pakavēties pie šī darbiņa ilgāk. Elza gleznoja eļļas tehnikā, un darbu nosauca „Taureņu lidojums ziedonī”. Uz skatītājiem caur tauriņiem noraugās skumīgas meitenes seja… Arī tāpēc katrs tajā centīsies ieskatīties uzmanīgāk, dziļāk, kaut ko nepateiktu izlasīt un saprast. Arī Jana savu darbu „Rīts” gleznoja eļļas tehnikā. Viņai bija sava motivācija – eļļa ilgi žūst, tālab pie darba var strādāt ilgāku laiku un rūpīgāk piedomāt pie katra triepiena. Meitene atzinās, ka bijis grūti iesākt, jo sākotnēji izjutusi bailes, vai tikai viss izdosies, bet galarezultāts viņu apmierina pilnībā. Savukārt Astrīda darbā „Mandala” pievērsās jaunai tehnoloģijai, bet par to tā var sacīt tikai skolas mērogā. Pasaulē dedzināšana kokā (pirogrāfija) ir gana populāra. Astrīda noskaidroja, ka skolā viņa būs pirmā, kura sava darba tapšanā pielietos dedzināšanu kokā. Katrā ziņā piecu gadu laikā viņa neko tamlīdzīgu nobeiguma darbos nebija redzējusi. Turklāt meitene uzskata, ka diplomdarba līmenis prasa, lai tajā iestrādātu savas spilgtākās idejas, lai tas atspoguļotu emocijas un krāsas. Šķiet, izdevās ļoti labi. Savukārt pedagogiem prieks, ka katru gadu audzēkņi izvēlas nobeiguma darbos kaut ko savdabīgu.

Prezentācijām noslēdzoties, bija īss pārtraukums dokumentu parakstīšanai, pēc kura mākslas skolas direktors Valdis Pauliņš un direktora vietniece, pedagoģe Maija Šuļga, izsniedza skolniecēm apliecības par profesionālās ievirzes izglītību. Skolas vadība informēja bērnus un vecākus, ka noslēguma darbi divus gadus paliks skolas rīcībā, pēc tam tos varēs paņemt sev. Bet to nevarēs izdarīt tad, ja šajā laikā izlaidumnieču darbi tiks uzdāvināti kādai iestādei, uzņēmumam vai organizācijai, kur tie būs apskatāmi plašākai publikai. Bet arī tamdēļ nav jāskumst – ikvienam topošajam māksliniekam ir liels gods, ka viņa pirmais darbs saņem tik augstu novērtējumu un nonāk apritē.

Atliek piebilst, ka audzēknes ir ļoti daudz darījušas, daudz iemācījušās un daudz arī neiemācījušās, tālab ir kur augt! Neaizmirstiet ceļu uz šejieni, ja izdomāsiet stāties mākslas skolā vai uzsākt darbu šajā jomā, varat droši nākt pēc padoma pie bijušajiem skolotājiem, kuri ir ļoti atvērti un vienmēr palīdzēs, vienalga kurp nākotnē vedīs ceļš. Varbūt kādai tā būs Daugavpils Saules skola vai Rēzeknes Mākslas vidusskola, bet varbūt meitenēm gribas vēl lielākas tāles — Rīgas Dizaina vidusskola, Rīgas Lietišķās mākslas vidusskola. 
Juris Roga, autora foto



Jauna aptauja

Janvāris - 2025
P O T C P S S
  01
02
03
04 05
06
07
08
09
10
11 12
13
14
15
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
otrdiena, 14.01.2025

Dienas foto

  • Jura Rogas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde