pirmdiena, 16. decembris, 2024Vārda diena: Alvīne
crest1 crest2

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pedagogi gūst jaunu pieredzi Somijā

Pievienots: 19.12.2023

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas „Erasmus+” projekta „Esi gatavs izglītoties un pārmaiņām izglītībā” ietvaros mēs, skolotājas Alīna Lukša un Marianna Rukmane, decembra pirmajā svētdienā devāmies uz profesionālās pieredzes kursiem „Best Practices Benchmarking” („Labākie līdzšinējās pieredzes piemēri un turpmākie mērķi labāku rezultātu sasniegšanai”) Somijā. Helsinki sagaidīja mūs ar dzestru laiku un Ziemassvētku noskaņojumu. Programmas pirmajā dienā mums bija atvēlēts laiks, lai sagatavotu prezentāciju par savu skolu un realizējamo izglītības programmu. Dienas otrajā pusē tika piedāvāta ekskursija pa skaistākām un ievērojamākām pilsētas vietām. Un dienas noslēgumā mums bija kopīgas vakariņas ar visiem projekta dalībniekiem, kas ir izglītības pārstāvji no Zviedrijas, Spānijas, Portugāles, Nīderlandes, Vācijas, Lietuvas un Čehijas.

Pirmdien mēs apmeklējām Ilola sākumskolu (1. -5. kl.) pilsētā Vantā, kur tās direktore iepazīstināja mūs ar savu skolu, pastāstīja par antibullinga programmu un parādīja skolas telpas. Vizītes laikā mūs pārsteidza tas, ka skolā nav zvanu, katra klase strādā pēc sava dienas režīma un pēc skolēnu vajadzībām (individuāli, pāros vai grupās). Sākot ar 1. klasi, skolēni paši apkalpo sevi pusdienu laikā, un katru garo starpbrīdi (30 minūtes) skolēni pavada ārā neatkarīgi no laika apstākļiem.

Dienas otrajā daļā mums bija privātskolas „TRYcamps” direktora Petri Ilmonena lekcija par PISA (Skolēnu starptautiskā vērtējuma programma), kur mēs analizējām Somijas augsti ieņemamo pozīciju pētījuma reitingā. Somijas izglītības panākumu atslēga slēpjas vairākos aspektos. Skolēni brīvi izvēlas savus mācību priekšmetus. Skolotāji vairākas reizes mēnesī iesaista skolēnus projektu darbos un organizē mācību procesu ārpus skolas. Īpaša uzmanība tiek veltīta skolēnu individuālajām prasībām un labsajūtai. Tāpēc tiek vērtētas nevis skolēna konkrētās zināšanas un prasmes, bet viņa attieksme, motivācija un attīstības process. Somi ir pārliecināti, ka katra skola un katrs skolotājs spēj skolēniem dot vislabāko izglītību, tāpēc valstī nav skolu reitinga un skolotāji plāno savu darbu, balstoties tikai uz sava priekšmeta un audzēkņu vajadzībām. Kā arī ir jāatzīmē, ka līdz augstskolai visi mācību līdzekļi un ēdināšana ir bezmaksas.

Otrdienas rītā mēs apmeklējām Havukoski pamatskolu (6. - 9. kl.) Vantā. Tās direktors prezentēja savas skolas vīziju un parādīja modernas mācību telpas, kas ir tehniski aprīkotas ar visu nepieciešamo motivējošam mācību procesam. Skola tika nesen renovēta, izmantojot saukli „evolūcija nav revolūcija”, jo svarīgi bija saglabāt esošās telpas vērtības, modernizējot un iekārtojot tās atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju attīstībai. Kā piemēru varam minēt skolas mūzikas kabinetu, kurā ir skaņu necaurlaidīgas sienas un pārsteidzoši liela mūzikas instrumentu izvēle (ērģeles, akustiskās ģitāras, sintezatori, ukuleles, bungas un nacionālie mūzikas instrumenti kanteles). Pēcpusdienā mums bija iespēja apskatīt Varia koledžu Vantā, kur skolēni apgūst dažādas profesijas. Mums bija parādīti dažādu profesionālo priekšmetu kabineti, kā arī bija iespēja ieskatīties stundu gaitā, piemēram, kā aprūpē guļošu slimu cilvēku. Uzzinājām, ka koledžas audzēkņiem ir iespēja apmeklēt relaksācijas istabu, saunu un atpūtas stūrīti, kur ir iespēja uzsildīt līdzi paņemto ēdienu vai pagatavot krūzi tējas.

Dienas noslēgumā mums bija skolas tehnoloģiju jomas koordinatora Antti Erola lekcija par IKT izmantošanu mācību procesā, kur tika prezentētas dažādas mākslīgā intelekta programmas. Pēc teorētiskās lekcijas mums bija praktiskā nodarbība, kur mēs varējām izmēģināt savus spēkus kodēšanā ar programmatūru „Sphero EDU”.

Projekta noslēdzošajā dienā Petri Ilmonen prezentēja Somijas izglītības sistēmu un īpašu uzmanību veltīja skolēna atbalstam. Mēs noskaidrojām, ka skolēniem ir pieejams trīs līmeņu atbalsts, kur galvenais jautājums - kā var uzlabot skolēna panākumus? Kā arī Petri pastāstīja par noslēguma eksāmeniem, to struktūru un norises gaitu (eksāmens tiek realizēts ar speciālo programmatūru un ilgst 6 stundas).

Dienas noslēgumā mums bija iespēja prezentēt savu skolu un ieskatīties citās Eiropas skolās. Bija interesanti salīdzināt mūsu izglītības pieeju ar citām valstīm. Tagad ar savu gūto īso pieredzi dalīsimies ar citiem kolēģiem.

Šis projekts ļāva gūt lielisku pieredzi, kas bija iespējams, pateicoties ES programmai „Erasmus+”.

Marianna Rukmane un Alīna Lukša, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolotājas
Alīnas Lukšas foto



Jauna aptauja

Novembris - 2024
P O T C P S S
 
01
02 03
04
05
06
07
08
09 10
11
12
13
14
15
16 17
18
19
20
21
22
23 24
25
26
27
28
29 30  
ceturtdiena, 07.11.2024
pirmdiena, 25.11.2024

Dienas foto

  • Anatola Kauškaļa foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde