otrdiena, 19. novembris, 2024Vārda diena: Betija, Elizabete, Liza, Līze
crest1 crest2

Krāslavieši pēc pieredzes uz Kuldīgu

Pievienots: 28.06.2016

Krāslavas novada dome iniciēja un atbalstīja novada mazo ražotāju braucienu uz Kuldīgu, kas notika 21. jūnijā, ar mērķi apmeklēt Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību (LPKS) „Kuldīgas labumi”, iegūt informāciju par kooperatīvās sabiedrības dibināšanas procesu, pārņemt pieredzi, apzināt sasniegumus un grūtības, un iespējamos atbalsta mehānismus.

LPKS „Kuldīgas labumi” pastāv salīdzinoši neilgu laiku, kā teica kooperatīva vadītāja Gunita Šteinberga: „Pirmajā gadā saprot, ko darīt, otrajā – dara un pieļauj kļūdas, trešajā – tās labo un plāno attīstību.” Darbības sākuma periods nebija viegls, tomēr Kuldīgas novada mājražotāji un amatnieki ir spējuši apvienoties un darboties kopā. Uz doto brīdi kooperatīvā ir 29 biedri, pārstāvētās nozares ir dažādas – lauksaimniecības produktu audzētāji un pārstrādātāji, cepumu un pīrāgu cepēji – neizpaliek, protams, Kurzemē iecienītie sklandrauši, mājas vīnu un mājas degvīna darinātāji, gaļas produktu gatavotāji, kas regulāri piegādā savu produkciju kooperatīva veikalam.

Kuldīgas mazo uzņēmumu un mājražotāju kooperatīva darbību palīdz nodrošināt Kuldīgas Attīstības aģentūra (KAA) - Kuldīgas novada Domes izveidota un pārraudzībā esoša pašvaldības iestāde, kuras telpās izvietots kooperatīva birojs. Par pašvaldības atbalstu pastāstīja KAA projektu speciāliste Līga Raituma: ”Lai gan LPKS pastāv vairāk nekā divus gadus, pašvaldība turpina sniegt atbalstu. Tas ir svarīgi, lai attīstības sākuma posmā kooperatīvā sabiedrība spētu izdzīvot un tālāk attīstīties. KAA speciālisti palīdz kooperatīvam risināt organizatoriskas, ar uzņēmējdarbību, mārketingu saistītas problēmas.”

Kooperatīva vadītāja Gunita Šteinberga: „Joprojām pastāv problēma ar kooperatīva atzīšanu, kas ir būtiski valsts atbalsta saņemšanai vairāku tūkstošu eiro apmērā telpām, degvielas izdevumiem un citām izmaksām. Kritērijs, kas pieprasa realizēt tikai kooperatīva ražotos produktus, nozīmē, ka cepumu cepējs drīkst izmantot tikai paša audzētus graudus miltu iegūšanai – diez vai konditorejas izstrādājumu ražotājam piemājas dārziņā būs vieta labībai. Kuldīdznieku un citu līdzīgu kooperatīvu mērķis ir panākt, lai šo kritēriju nomaina ar prasību izmantot tikai Latvijā ražotus produktus.

Mums ir arī mērķi, uz ko tiekties – tā ir dalība dažāda veida starptautiskajos pasākumos, tirgos, kur var piedāvāt savu produkciju, nodibināt kontaktus, slēgt līgumus, jo mazais ražotājs finansiāli viens pats to vienkārši nevar atļauties. LPKS „Kuldīgas labumi” janvārī piedalījās Berlīnes starptautiskajā izstādē „Zaļā nedēļa” Vācijā.”

Pēc informatīvās daļas varējām nobaudīt arī vietējo mājražotāju produkciju – sklandraušus, sukādes, ābolu čipsus, strausu gaļas izstrādājumus u.c.. Savukārt kurzemniekiem pārsteigums bija Sergeja Zakrevska pašceptā kaņepju maize un kaņepju sviests.

Tikšanās noslēgumā kooperatīvās sabiedrības vadītāja izrādīja pārdomāti iekārtotu mājražotāju veikalu – nelielu koka moduļu namiņu pašā Kuldīgas centrā, ar ko patiesi lepojas.

Brauciena dalībnieki ieguva praktisku pieredzi un informatīvu bagāžu par apvienošanās aspektiem un nopietnas pārdomas par līdzīgas sabiedrības iespējamību Krāslavas novadā. Jāsaka, ka gan Jelgava, gan Limbaži ir veiksmīgi pārņēmuši kuldīdznieku pieredzi.

Labs mazās uzņēmējdarbības piemērs Kuldīgas novadā, ko mēs varējām redzēt, ir SIA MGS FACTORY - ģimenes uzņēmums (www.dipdap.lv), kas dibināts 2010. gadā, un ražo bērna attīstību veicinošas sava zīmola DIP DAP rotaļlietas, populārākā ir skrejritenis (līdzsvara ritenis) DIP DAP. Savu darbību uzņēmums iesāka ar Kurzemes biznesa inkubatora palīdzību un salīdzinoši nesen pārcēlies uz Kuldīgas pievārtē esošo Rumbas pagasta industriālo parku, kur nomā telpas. Ražotne tika papildināta ar jaunām iekārtām, kuru iegādei MGS Factory piesaistīja Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu Lauku atbalsta dienesta administrētajā programmā Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai. Ārējo tirgu apgūšanai, arī izmantojot ES līdzfinansējumu, piedalījās starptautiskajā rotaļlietu izstādē Spielwarenmesse, kas notika Vācijā, bet par pirmo nozīmīgo eksporta tirgu kļuva Nīderlande. Ar DipDap zīmolu ražotās rotaļlietas tirgo gan sporta preču, gan bērnu rotaļlietu veikali.

Dodoties pieredzes braucienā, un, redzot, kā veicas citā Latvijas novadā, ir iespēja gūt jaunus iespaidus un vērtīgas atziņas - tad jau stimuls darboties neizpaliks!

Brauciena dalībnieki izsaka pateicību Krāslavas novada domei par atbalstu.

Inta Murāne,
Krāslavas novada domes
uzņēmējdarbības atbalsta projekta koordinatore



Jauna aptauja

Novembris - 2024
P O T C P S S
 
01
02 03
04
05
06
07
08
09 10
11
12
13
14
15
16 17
18
19
20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
ceturtdiena, 07.11.2024
otrdiena, 12.11.2024

Dienas foto

  • Anatola Kauškaļa foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde