Anatola Kauškaļa foto
Pievienots: 07.10.2016
Gleznošana plenērā bija pazīstama arī agrāk, tomēr kā metode tā iezīmējās 19.g.s vidū Francijā ar Barbizonas skolas rašanos. Plenēra principus glezniecībā tālāk attīstīja franču impresionisti, jo, tikai strādājot dabā, visprecīzāk var izjust gaismas un atmosfēras kustību, iedzīvināt gleznā nemitīgi mainīgo ainavu, vibrējošās gaismēnas.
Šodien plenēra glezniecībai, galvenokārt Austrumeiropā, blakus apmācības metodei piemīt arī cita funkcija – tā kalpo kā profesionālu mākslinieku īslaicīga kopā sanākšanas, pieredzes apmaiņas un komunicēšanas forma. Latvijā plenēri bieži tiek organizēti kā vietas identitāti aktualizējoši kultūras notikumi, kas sevī ietver mākslinieku tikšanos ar sabiedrību, diskusijas, improvizētas izstādes un citas aktivitātes. Tas, neapšaubāmi, ir arī veids, kā uzturēt spēkā tradicionālās glezniecības vērtības, īpaši ainavu glezniecības tradīcijas.
Plenēri notiek visos Latvijas novados, tomēr ar īpaši bagātām tradīcijām izceļas Latgale. Tradīcijām bagāts, ar gandrīz četrdesmit gadus garu vēsturi ir Krāslavas plenērs, kas nes tā dibinātājas Ritas Barčas vārdu.
XXXVI tradicionālais glezniecības plenērs „Krāslavas palete” noslēgsies, bet iespaidi paliks. Uz pasauli aizceļos informācija par Latvijas pierobežas Krāslavas novadu, tās cilvēkiem un tur redzēto.
Visu nedēļu mākslinieki apgleznoja mūsu pilsētu un tās iedzīvotājus - skaistākās ainavas un krāslaviešu dārzus iemūžināja mākslas profesors - Osvalds Zvejsalnieks, Ligita Caune, Pāvels Ostapcevs, kinorežisors Jānis Streičs, Nugzars Paksadze, Svetlana Dāvida - Korkla, Vladimirs Serkovs, Valerijs Makovojs, Vita Merca, Aldis Mineikis, Daiga Lapsa, Andrejs Gorgocs un jauns Krāslavas mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas students Arnolds Podgaiskis.
Šogad plenērā ir jauninājums. Vienu dienu katrs mākslinieks pavadīs gleznojot kopā ar kādu no Indras mūzikas un mākslas skolas jaunajiem talantiem, nedaudz viņiem atklājot glezniecības amata noslēpumus. 8. oktobrī no 10.00 līdz 12.00, Krāslavas kultūras namā , notiks plenēra darbu ekspresizstāde, taču ilgākai apskatei plenēra darbus tuvākajā laikā varēsim redzēt kādā izstādē.
Savus jaunākos darbus uzstādīs arī Andreja Gorgoca studijas audzēkņi.
Šogad māksliniekiem esot labi gleznojies un, kā jau pieņemts, pa vienam darbam tiks dāvināts pilsētai.
Jāzeps Dobkevičs