Anatola Kauškaļa foto
Pievienots: 19.10.2018
Valsts veselības apdrošināšanas ieviešana ir sociāli taisnīga pret legālajiem darba ņēmējiem – iedzīvotājiem, kuri veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā. Vienlaikus par sociāli mazaizsargātām grupām rūpējas valsts, apdrošinot tās automātiski.
Ieviešot valsts veselības apdrošināšanu, no 2019. gada 1. janvāra Latvijā valsts apmaksātie medicīnas pakalpojumi tiks iedalīti pamata un pilnā “groza” pakalpojumos.
Valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pamata grozā, kas pienāksies ikvienam Latvijas iedzīvotājam neatkarīgi no tā, vai viņš maksājis nodokļus vai ne:
Pilnajā veselības aprūpes pakalpojumu grozā papildus būs iekļauta:
Pilns veselības aprūpes pakalpojumu grozs pienāksies brīvprātīgo iemaksu veicējiem un vairāk nekā 20 valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām
Pensionāri
- Iedzīvotāji, kuri ir sasnieguši likumā "Par valsts pensijām" vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu un saņem Latvijas Republikas pensiju.
- Iedzīvotāji, kuri saņem izdienas pensiju vai speciālo valsts pensiju.
Bērni
- Bērni vecumā līdz 18 gadiem.
- Bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.
Izglītība
- Iedzīvotāji, kuri mācās vispārējās izglītības iestādēs, profesionālās pamatizglītības vai profesionālās vidējās izglītības iestādēs, piedalās Eiropas brīvprātīgā darba, interešu izglītības vai jauniešu mobilitātes programmās vai ir pilna laika studējošie.
Bērna audzināšana, kopšana
- Iedzīvotāji, kuri saņem bērna kopšanas pabalstu vai vecāku pabalstu.
- Viens no vecākiem, kurš audzina bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem vai vismaz trīs bērnus vecumā līdz 15 gadiem.
- Iedzīvotāji, kuri saņem bērna invalīda kopšanas pabalstu vai piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu.
- Iedzīvotāji, kuri saņem atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi pirmsadopcijas periodā.
- Iedzīvotāji, kuri saņem atlīdzību par audžuģimenes pienākumu pildīšanu.
Nodarbinātība
- Bezdarbnieki, kuri ir reģistrējušies Nodarbinātības valsts aģentūrā. Svarīgi! Tiesības saņemt medicīnas pakalpojumus valsts veselības apdrošināšanas ietvaros, iedzīvotājam ir vēl trīs mēnešus no brīža, kad, piemēram, ir izbeidzis darba tiesiskās attiecības vai zaudējis bezdarbnieka statusu.
Veselība, sociālā aprūpe
- Orgānu donori (personas, kuras līdz šim jau ir ziedojuši kādu orgānu un ir reģistrētas Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas orgānu donoru reģistrā).
- Iedzīvotāji, kuriem ir noteikta I vai II grupas invaliditāte (no 2021. gada janvāra – arī tad, ja ir noteikta III grupas invaliditāte).
- Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušās personas, kā arī tās seku likvidācijā cietušās personas.
- Iedzīvotāji, kuri saņem pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, kas ir reģistrētas sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.
- Iedzīvotāji, kuri ir izstājušies no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētām ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām, lai saņemtu sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus dzīvesvietā.
- Pilngadīgie iedzīvotāji, kuri saņem sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētas grupu mājas pakalpojumus.
Citas iedzīvotāju grupas
- Politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki.
- Tradicionālo reliģisko organizāciju mūki un mūķenes, kas dzīvo klosteros.
- Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoņi, kuri uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbinātas personas, kā arī viņu ģimenes locekļi.
- Sociāli apdrošinātu iedzīvotāju, kuri uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbinātas personas, bērni vecumā līdz 18 gadu vecumam.
- Sociāli apdrošināti iedzīvotāji, kuri uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbinātā laulātais, kuram ir termiņuzturēšanās atļauja un viņš audzina bērnus vecumā līdz septiņiem gadiem vai vismaz trīs bērnu vecumā līdz 15 gadiem.
- Iedzīvotāji, kuri ir cietuši no vardarbīgiem noziedzīgiem nodarījumiem, un cilvēktirdzniecības upuri, kuru statusu apliecina procesa virzītāja lēmuma kopija vai tiesībaizsardzības institūcijas izziņa (Ministru kabinets nosaka laikposmu, kurā minētie iedzīvotāji ir uzskatāmi par apdrošinātiem)
- Apcietinātie un notiesātie, kuri izcieš sodu brīvības atņemšanas iestādēs.
Ja iedzīvotājs nav legālais darba ņēmējs, kurš veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā, un neatbilst kādai no valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām, lai saņemtu pilnā "groza" medicīnas pakalpojumus, nepieciešams veikt apdrošināšanas iemaksas:
2018. gadā – 51,60 eiro /gadā (1 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra)
2019. gadā – 154,80 eiro /gadā (3 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra)
2020. gadā – 258,00 eiro /gadā (5 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra)
Svarīgi! Veselības apdrošināšanas iemaksu par 2019. gadu var veikt vienlaicīgi ar maksājumu par 2018. gadu vai arī atsevišķi 2019. gadā (piemēram, janvāra sākumā). Veicot abas apdrošināšanas iemaksas vienlaicīgi, kopā ir jāmaksā 206,40 eiro.
Veselības apdrošināšanas iemaksu par 2020. gadu varēs veikt 2019. gadā.
Veselības apdrošināšanas iemaksu par konkrēto gadu nevar veikt pa daļām.
Noskaidro, vai Tu jau esi apdrošināts!
Klientu apkalpošanas centrs - bezmaksas informatīvais tālrunis: 80001234, Latgales reģions (Daugavpils): 65422236.
Interneta vietnē www.apdrosinaties.lv ir iespēja aizpildīt tiešsaistes (online) testu apdrošināšanas statusa noteikšanai.