trešdiena, 6. novembris, 2024Vārda diena: Leo, Leonarda, Leonards, Leons, Linards
crest1 crest2

Grāmata „LATVIJAI 100” jau Krāslavā!

Pievienots: 30.08.2018

28. augustā Krāslavas Vēstures un mākslas muzeju apmeklēja grāmatas „LATVIJAI 100” sastādītājs un tekstu autors, Latvijas Ārstu biedrības prezidents Dr.med.h.c. Pēteris Apinis, grāmatas projekta vadītāja Aiva Stiprā un viens no grāmatas tapšanas atbalsta grupas dalībniekiem Jānis Trupovnieks.

Viesiem līdzi bija grāmatas „LATVIJAI 100” pieci eksemplāri – trīs no tiem palika Krāslavas novadā, bet divas pārējās grāmatas ceļo pa visu Latviju, un tajās tiek lūgti parakstīties fotogrāfiju autori. Iecerēts vienu no šiem parakstītajiem eksemplāriem uzdāvināt Nacionālās bibliotēkas direktoram Andrim Vilkam, otru – Valsts prezidentam, lai tā allaž atrodama Prezidenta pilī.

Krāslavas muzejā dāvinājuma saņemšanā piedalījās Krāslavas novada domes  priekšsēdētāja 1. vietnieks Aleksandrs Jevtušoks un muzeja galvenā krājuma glabātāja Alla Lomanovska. Nolemts, ka viens no grāmatas „LATVIJAI 100” eksemplāriem interesentiem būs pieejams mūsu pilsētas muzejā, otrs - novada Centrālajā bibliotēkā, bet trešais nonāks novada domē.

Grāmata „LATVIJAI 100” atvēršanas svētkus piedzīvoja 16. augustā Latvijas Ārstu biedrībā Rīgā. Grāmatas „LATVIJAI 100” mākslinieks ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Grafikas katedras vadītājs Guntars Sietiņš, gleznas un grafikas atlasīja mākslas zinātniece Anita Vanaga. Grāmatu izdeva SIA „Medicīnas apgāds”, drukāja SIA „Jelgavas tipogrāfija”. Grāmatas līdzautori ir Latvijas ļaudis un latvieši plašajā pasaulē, kas sūtījuši un dāvinājuši fotoattēlus, stāstus un idejas, vai arī palīdzējuši grāmatas tapšanā.

„Grāmata „LATVIJAI 100” ir mūsu divarpus gadu darbs,” informēja Aiva Stiprā. „Esam pabijuši visās Latvijas pilsētās un pagastos, meklējot bildes un stāstus, kas mums ļautu uzburt vīziju – kas tad ir Latvija savos simts gados. Esam grāmatā ievietojuši vairāk nekā 4400 fotogrāfiju, ko mums iesūtījuši vairāk nekā 1200 līdzautoru no visas Latvijas – novadpētnieki, muzejnieki, bibliotekāri, skolotāji, kolekcionāri, žurnālisti, fotogrāfi. Lai atlasītu šīs fotogrāfijas, pārskatījām vairāk nekā 100 000 fotogrāfiju, bet vairāk nekā 12000 sagatavojām ar visiem pierakstiem grāmatai derīgā formā. Grāmatā vietu radušas bildes no visiem novadiem un pa vienai bildei gandrīz no visiem pagastiem. Grāmatas attēlu kolekciju papildina literārs Latvijas vēstures izklāsts, bet katru no Latvijas gadiem papildina kāda gleznas, grafikas vai scenogrāfijas reprodukcija.”

Jānis Trupovnieks pastāstīja, ka fotogrāfijas grāmatai ir atlasītas ar domu, lai katra nestu konkrētu vēstījumu par mūsu valstī mītošām tautām, mūsu tautu vēsturi, lai parādītu arī to, kas mēs esam šeit Latgalē un Latvijā. Katram gadam atvēlēti divi vai pat trīs atvērumi un tādā secībā, lai fotogrāfijas nedublētos un viens un tas pats sižets neatkārtotos vairākkārt. Viņš aicina neturēt grāmatu plauktā, kur tā noklātos ar putekļiem, bet gan stāstīt citiem par šo grāmatu, rādīt šo grāmatu un veidot pašiem savas grāmatas.

Juris Roga,
autora foto

 



Jauna aptauja

Novembris - 2024
P O T C P S S
 
01
02 03
04
05
06
07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
trešdiena, 06.11.2024

Dienas foto

  • Jura Rogas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde