Saturday, 16. November, 2024День имени: Banga, Glorija
crest1 crest2

Zinību diena ir klāt!

Добавлен: 30.08.2024

Krāslavas novada Izglītības pārvaldes vadītāja Lidija Miglāne pastāstīja, ka jaunajā 2024./2025. mācību gadā mūsu novadā izglītojamos uzņems Krāslavas ģimnāzija, Krāslavas Varavīksnes vidusskola, Dagdas vidusskola, Ezernieku pamatskola un Aleksandrovas pamatskola (šī skola realizē tikai speciālās izglītības programmas). Bijušās Robežnieku pamatskolas ēkā izveidota Krāslavas Varavīksnes vidusskolas izglītības programmu īstenošanas vieta.

Izglītojamo arvien mazāk
2. septembrī Krāslavas novada piecās vispārizglītojošās skolās mācības uzsāks provizoriski 1520 skolēni, tajā skaitā ir 110 pirmklasnieki, savukārt vidusskolas posmā – 10. klasēs Krāslavas ģimnāzijā, Krāslavas Varavīksnes vidusskolā un Dagdas vidusskolā – mācības uzsāks 70 jaunieši. Kopumā skolēnu skaita sarukums ir 8%, lai gan iepriekš šis rādītājs bija procentuāli augstāks, skolēnu skaits arvien turpina samazināties. Audzēkņu skaita ziņā mazākā novada skola ir Aleksandrovas pamatskola (85 izglītojamie), lielākā – Krāslavas ģimnāzija (575 izglītojamie). Visas skolas uzsāk mācību gadu ierastajā klātienes režīmā. Novada skolu bērniem un jauniešiem tiks nodrošināta gan interešu izglītība, gan profesionālas ievirzes izglītība.
Visas skolas ir sagatavotas audzēkņu uzņemšanai pēc vasaras brīvlaika: veikti nepieciešamie kosmētiskie remonti, labiekārtoti kabineti un koplietošanas telpas, papildināta materiāli tehniskā bāze. Pirmām kārtām izglītības iestādēm tika piedāvāts paņemt sev nepieciešamo aprīkojumu no tām skolām, kas tika slēgtas. Savukārt tas, kas no izglītības iestāžu puses nebija pieprasīts, tika atdots pašvaldības iestādēm, pagastu pārvaldēm.

Par būtiskākajām izmaiņām un jauninājumiem
Ar 1. septembri stājas spēkā izmaiņas izglītojamo vērtēšanas sistēmā, par kurām vecāki var uzzināt sava bērna skolā, jo visas skolas pašlaik strādā pie izglītojamo vērtēšanas kārtības un mācību gada sākumā visās būs pilnīga skaidrība.
Izmaiņas skars vidusskolas – ar 10. klasi tiks mācīti divi jauni priekšmeti: vēsture un sociālās zinības. Iepriekš tas bija viens priekšmets – sociālās zinātnes.
Visās vidusskolās valstī obligāta ir valsts aizsardzības mācība, bet mūsu skolās tā jau ir labi iepazīta lieta, jo mūsu skolas šo priekšmetu pamazām ieviesa jau agrāk.
Šajā mācību gadā mainīsies centralizēto eksāmenu slieksnis. Pamatskolas līmenī būs jāiegūst vismaz 15% (bija 10%), lai pabeigtu 9. klasi, bet vidusskolas līmenī – 20% (bija 15%).
Turpināsies pāreja uz mācībām latviešu valodā. Mūsu novadā tas attiecas uz Varavīksnes vidusskolu, kas pāreju uz mācībām latviešu valodā sāka gadu agrāk nekā citas skolas, kas realizē mazākumtautību izglītības programmas valstī. Līdz ar to, pie mums šis process notiek sekmīgi. To visu uzrauga novada Izglītības pārvalde un Izglītības kvalitātes valsts dienests.

Par skolu nodrošinājumu ar pedagogiem
Mūsu novadā visas skolas ir nodrošinātas ar pedagoģiskajiem kadriem, vienīgi būtu nepieciešams psihologs Aleksandrovas pamatskolā. Taču šo jautājumu skola risina un izglītības iestāde, protams, strādās. Pedagogu darba samaksas finansēšanas modelis ir palicis iepriekšējais – aprēķinus veic uz izglītojamo skaitu.
Turpinās gatavošanās XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kas nākošgad norisināsies Rīgā no 5. līdz 13. jūlijam. Novada skolu kolektīvu gatavošanās rit pilnā sparā, ar svētku repertuāru tiek strādāts vairākus gadus, vārdu sakot, nav dziļu problēmu. Vienīgais lielais izaicinājums ir pašvaldībai – šajā sarežģītajā laikā jāatrod veids, kā nogādāt skolu jaunatnes kolektīvus uz galvaspilsētu un mājup.

Par audzēkņu pārvadājumiem
Skolēnu pārvadājumus, kā vienmēr, nodrošina pašvaldība, šajā jautājumā centīgi strādāja pagastu pārvaldes. Loģistika veidojas sarežģīta, bet īsumā – bērnus vispirms savāc pagasta centrā, tad ar lielo autobusu aizved uz konkrētām skolām. Daudzi Indras bērni izvēlējās mācīties Robežniekos – viņus vedīs uz Robežniekiem. Līdzīgi visā novadā – skolēni tiks centralizēti nogādāti skolā un mājup. Te ir būtiski atgādināt, ka skolēnu autobusi ir paredzēti tikai skolēnu pārvadāšanai. Līdzi mazajiem bērniem drīkst braukt pagasta pārvaldes akceptēta viena pavadošā persona. Pirmsskolas bērni tiks pārvadāti kopā ar skolēniem, atsevišķs transports viņiem nav paredzēts, bet mūsu novadā daudzi vecāki savus bērnus pārvadā paši ar privāto transportu.
Dagdā un Krāslavā lauku bērniem iespēja dzīvot dienesta viesnīcā jeb kopmītnē.
Visbeidzot – pašvaldība nenodrošina to skolēnu pārvadāšanu, kuri izvēlējušies mācīties kāda cita novada skolā, par to gādā vai nu attiecīgā pašvaldība, kuras skolā bērns mācās, vai audzēkņa vecāki.

Par pirmsskolas izglītības iestādēm
Novadā turpinās darbu trīs pirmsskolas izglītības iestādes (PII): Krāslavā tās ir “Pienenīte” (apmeklē 203 audzēkņi) un “Pīlādzītis” (apmeklē 147 audzēkņi), Dagdā – “Saulīte” (apmeklē 159 audzēkņi). Kopējā bērnu skaita ziņā izmaiņas pret iepriekšējo gadu ir nenozīmīgas.
PII “Saulīte” ar šī gada 1. septembri nāk klāt izglītības programmu realizācijas vieta Andrupenē. Proti, 35 bērni uzturēsies Andrupenes bērnudārza telpās, bet faktiski viņi būs PII “Saulīte” bērni.
Vismaz līdz kalendārā gada beigām skolēnu un pirmsskolas bērnu ēdināšanas jautājumā nav būtisku izmaiņu.

Pierakstīja Juris Roga,
autora foto


Новый опрос

November - 2024
M T W T F S S
 
01
02 03
04
05
06
07
08
09 10
11
12
13
14
15
17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Thursday, 07.11.2024
Tuesday, 12.11.2024
Thursday, 14.11.2024

Фото дня

  • Фото Юриса Роги

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde