Thursday, 12. December, 2024День имени: Iveta, Otīlija
crest1 crest2

Stāstnieku konkurss „TECI, TECI, VALODIŅA” – pirmo reizi Krāslavas novadā

Добавлен: 27.11.2024

Tumšajos rudens un ziemas vakaros senāk saime sanāca istabā – visi kopā pie viena gaismas avota, strādājot rokdarbus un citus saimniecības darbus, runājās: stāstīja jaunumus, pasakas, stāstus iz dzīves, anekdotes, minēja mīklas.

Tādā atmosfērā konkursa ievadā nokļuva tā dalībnieki un viņu pedagogi, klausoties Krāslavas Bērnu un jauniešu centra (BJC) metodiķes Ainas Gubas pasakas par bailīgo zaķi stāstījumā. Vērojot dzijas tīšanas darbību, tika uzburta sirsnīga, ģimeniska pasākuma noskaņa.

Šajā 2024./25.mācību gadā arī Nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas Pulkā eimu, pulkā teku ietvaros esam ceļā uz XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem (turpmāk Svētki),- pa taciņām un ceļiem, no visiem Latvijas novadiem ar dziesmām, dejām, mūzikas instrumentu spēlēšanu, rotaļām, dančiem un pasaku stāstīšanu…

Uz stāstnieku konkursa ceturtdaļfinālu Krāslavas novadā ieradās 8 dalībnieki no novada 4 izglītības iestādēm – Dagdas un Krāslavas Varavīksnes vidusskolām, Krāslavas ģimnāzijas un Krāslavas BJC.

Konkurss novadā notiek pirmo reizi, ar lielu vēlmi, ka tas kļūs par tradīciju… Priekšnesumus: pasakas, vietējās teikas (pierakstītas Skaistas, Andrupenes, Kapiņu, Dagdas, Aulejas, Izvaltas pusē) anekdotes un stāstus iz dzīves uzmanīgi klausījās visi klātesošie – gan dalībnieki, gan viņu skolotāji arī vērtētāji: Anita Teiviša – pedagoģe, latviskās dzīvesziņa eksperte, Viktorija Urbanoviča – Krāslavas novada bibliotēkas Bērnu nodaļas vadītāja un šo rindu autore.

Savos vērojumos dalās folkloras jomas pazinēja, konkursu, Svētku folkloras programmu dalībniece ar savām bērnu un jauniešu folkloras kopām Silvija Stivriņa: „Dalībnieki, gatavojoties stāstnieku konkursam, bija veikuši lielu darbu. Tas atspoguļojās viņu priekšnesumos, jo klausīties tos bija ļoti interesanti un laiks paskrēja nemanot. Juliana ne tikai raiti izstāstīja pasaku, bet, uzdodot mīklu, apbūra žūriju un klausītājus ar savu dabiskumu un neatlaidību. Olīvija ļoti centās, un jau pēc neilga brītiņa biklums atkāpās un meitene aizrautīgi pabeidza stāstījumu. Zēni – Kurts, Aleksandrs, Kristiāns un Juris apbūra klausītājus un žūriju ar dziļi latgalisko, dzimtajai vietai raksturīgo notikumu atspoguļojumu. Un tas bija tieši tas, kas vajadzīgs stāstnieku konkursā! Un žūrija lēma, ka vienam no viņiem, šoreiz Kristiānam ir jādodas uz konkursa pusfinālu.

Kristiāns (vecākais) aizrautīgi un interesanti pastāstīja gan teiku, gan atgadījumu no dzīves. Un arī tika izvirzīts pusfinālam. Sintija bija vienīgā dalībniece, kura šādā konkursā piedalījās jau ne pirmo reizi. Arī viņa dosies 28. novembrī uz stāstnieku pusfinālu Līvānos. Liels paldies visu audzēkņu skolotājām! Stāstnieku konkursa „Teci teci valodiņa” dalībnieki, jūs ieguldījāt lielu darbu mācoties, uzklausot, cenšoties un strādājot. Lielu darbu jūsu sagatavošanā ir ieguldījuši Jūsu skolotāji.”

Mazā stāstnieka titulu (Atzinību) ieguva Olīvija Jarocka, 1. klase, Krāslavas BJC teātra pulciņš, skolotāja Jeļena Vorošilova un Kurts Konošonoks, 3. klase, Dagdas vidusskolas programma „Tradīciju skola”, skolotāja Evija Maļkeviča – Grundele.

Lielā stāstnieka titulu (II pakāpes diplomu): Aleksandrs Stikuts, Kristiāns Konošonoks 3. klase, Juris Pauliņš, 5. klase, Dagdas vidusskolas programma „Tradīciju skola”, skolotāja Evija Maļkeviča – Grundele, Julianai Taučusai, 1. klase, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pulciņš „Valodiņa”, skolotāja Ligita Stivriņa Kristiāns Dzalbs, 8. klase, Krāslavas ģimnāzija, skolotāja Lolita Dzalbe un Sintija Barševska, 10. klase, Krāslavas BJC folkloras kopa „Mozī latgalīši”, skolotāja Silvija Stivriņa.

Veicināšanas balvas stāstniekiem – pasaku kalendāri 2025. gadam no BJC atgādinās, ka pasakas var lasīt ik brīdi un jāgatavojas nākošajam stāstnieku konkursam „Anekdošu virpulis” nu jau martā. 

Paldies interešu izglītības folkloras jomas koordinatorei Silvijai Stivriņai par iedvesmu, atsaucību un uzstājību, skolu direktoru vietniekiem par ziņas nešanu saviem skolotājiem.

Mēs, organizatori, ļoti vēlamies veicināt izpratni par mūsdienu tautas mutvārdu kultūru, stāstīšanas tradīcijas atjaunošanu, uzturēšanu un attīstīšanu mūsu novadā, rosinot pašizpausmi stāstīšanas jomā un aktīvu līdzdarbošanos stāstīt prasmes un valodas izjūtas attīstīšanā un vārdu krājuma bagātināšanā skolu jaunatnes vidū. Uz tikšanos martā, un tas būs vēl viens aizraujošs pasākums, ko organizēs Krāslavas BJC sadarbībā ar novada izglītības iestādēm.

Sanita Kumpiņa,
Krāslavas BJC metodiķe
Ainas Gubas foto



Новый опрос

October - 2025
M T W T F S S
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Фото дня

  • Фото Анатола Каушкалиса

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde