Saturday, 4. January, 2025День имени: Ilva, Ilvita, Spodra
crest1 crest2

Permakultūra – līdzsvarā ar dabas ritmiem

Добавлен: 26.09.2024

Permakultūra ir ilgtspējīgas dzīvošanas un saimniekošanas pieeja, kas balstīta uz dabas procesu atdarināšanu. Tā apvieno ekoloģiju, dizainu un praktiskus risinājumus, lai radītu efektīvas un ilgtspējīgas sistēmas, kas atbalsta gan cilvēkus, gan vidi. Permakultūra aicina dzīvot saskaņā ar dabu, veidojot harmoniskas un pašpietiekamas ekosistēmas.

Permakultūras dārzkopība koncentrējas uz dabai draudzīgu pieeju dārza plānošanā un uzturēšanā, izmantojot tādas metodes kā dabiskā kompostēšana, mulčēšana un bioloģiskā daudzveidība. Šāda pieeja palīdz ne tikai iegūt bagātīgu ražu, bet arī veicina augsnes veselību un dabas resursu saglabāšanu.

Šī gada 23. septembrī Krāslavas novada bibliotēkā notika seminārs „Eiropas zaļais kurss - prakse un iedvesma” Europe Direct Austrumlatgale projekta ietvaros. Klātesošie tikās ar Dainu un Martu Zvejsalniecēm.

Daina Zvejsalniece, Dainas Dārznieku skolas saimniece, ir viena no Latvijas atpazīstamākajām permakultūras entuziastēm. Viņa savā saimniecībā veiksmīgi apvieno permakultūras principus ar klasisko daiļdārzniecību, radot skaistus un ražīgus dārzus.

Semināra laikā dalībnieki uzzināja:

  • par permakultūru, permakultūras dārzkopību un tas ilgtspējības principiem,
  • kā plānot dārzu, ievērojot permakultūras pieeju,
  • kāpēc ir svarīgi domāt par augsnes veselību, kompostēšanu un mulčēšanu,
  • kā atturēt vai iznīcināt kaitēkļus, ievērojot organisku vai dabisku pieeju u.c.


Permakultūra ir ētisks un praktisks ietvars ekoloģiskam un ilgtspējīgam dzīvesveidam, lai apzināti plānotu un radītu efektīvas, daudzveidīgas, stabilas un reģenerējošas sistēmas. Permakultūras ētikas principi ir trīs galvenie pīlāri, kas veido šīs pieejas pamatu:

1. Rūpes par zemi – nodrošināt dabas resursu saglabāšanu un atjaunošanu, aizsargājot augsni, ūdeni, mežus un citas ekosistēmas. Tas nozīmē - sadarboties ar dabu, lai veidotu ilgtspējīgas un veselīgas dzīvotnes.
2. Rūpes par cilvēkiem – apmierināt cilvēku vajadzības, veidojot atbalstošas kopienas un nodrošinot pieeju veselīgai pārtikai, tīram ūdenim un patvērumam.
3. Taisnīga resursu sadale – dalīties ar pārmērīgajiem resursiem, nodrošinot to godīgu izlietojumu, pārpalikumus novirzot augsnes atjaunošanai vai palīdzot citiem.

Permakultūras dārzkopība balstās uz resursu otrreizēju izmantošanu, dabisko atjaunošanos un reģenerāciju – tieši tā, kā to dara pati daba. Šī pieeja ir ilgtspējīga, jo sadarbojas ar dabas procesiem un savvaļas dzīvniekiem, lai radītu harmoniskas un veselīgas ekosistēmas.

Daina Zvejsalniece veidoja aizraujošu stāstu un iedvesmojošu dialogu ar klātesošiem par permakultūras dārzkopību – par dārza plānošanu, augu izvēli un kopšanu, dabisko kompostēšanu, mulčēšanu u.c. saistītām tēmām, sniedzot daudzus praktiskus padomus un atbildot uz jautājumiem. Marta dalījās savā pieredzē – ar praktiskiem piemēriem no sava dārza Rogovkā (Rēzeknes novada Nautrēnu pagastā), rādot prezentāciju un internetresursus par permakultūru. Abas lektores pierādīja, ka permakultūras dārzs var būt ne tikai ražīgs, bet arī skaists, apvienojot dažādas augu formas, krāsas un faktūras, lai radītu harmonisku un estētiski pievilcīgu ainavu.

Daina un Marta iedrošina skatīties uz dārzu kā uz dzīvu, pašregulējošu sistēmu, kurā augi, kukaiņi un citi organismi mijiedarbojas savā starpā un akcentē dabisko procesu nozīmi dārzā. Dārza daudzveidība palīdz aizsargāt dārzu no kaitēkļiem un slimībām. Tajā pašā laikā viņas uzsver, ka permakultūra ir daudz plašāks jēdziens nekā vienkārši dārza kopšana. Tā ir filozofija, kas mudina dzīvot saskaņā ar dabu, izmantojot tās resursus efektīvi un ilgtspējīgi.

Uzklausot šos stāstus, katrs cilvēks var dziļāk saprast savienojumu ar dabu un iemācīties dzīvot harmonijā ar to. Daina Zvejsalniece uzsver, ka dārzs ir lieliska vieta, kur mācīties par dabu un tās likumiem. Viņa kopā ar Martu savā saimniecībā regulāri organizē dažādus seminārus un kursus, lai dalītos savās zināšanās ar citiem interesentiem un kuros ikviens interesents var piedalīties.

Ilona Cabule
Krāslavas novada bibliotēkas
sistēmas administratore
Autores un Margaritas Žavnerčikas foto



Новый опрос

December - 2024
M T W T F S S
  01
02
03
04
05
06
07 08
09
10
11
12
13
14 15
16
17
18
19
20
21 22
23 24 25 26
27
28
29
30 31  
Thursday, 05.12.2024

Фото дня

  • Фото Анатола Каушкалиса

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde