Anatola Kauškaļa foto
Pievienots: 16.02.2016
Šī gada janvāra beigās Krāslavas novada domes deputāti pieņēma lēmumu par četru novada skolu slēgšanu, tāpēc tagad ir sācies nopietns sagatavošanas darbs, lai bērni, kas apmeklēs citas mācību iestādes, pēc iespējas vieglāk pārvarētu adaptācijas periodu. Pozitīvu rezultātu varēs sasniegt tikai tajā gadījumā, ja tiks ņemti vērā visi aspekti un ja pret dažādu problēmu risināšanu atbildīgi izturēsies visas puses - novada dome, pagasta pārvaldes, skolu administrācija un, protams, vecāki.
Pirmdien Skaistas sākumskolā notika skolotāju un vecāku tikšanās, tajā piedalījās Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks, kurš uzsvēra divas galvenās problēmas - bērnu nogādāšana uz pilsētas skolām un skolotāju darbiekārtošanas jautājums.
Pašvaldība obligāti nodrošinās transportu skolēnu pārvadāšanai. Savukārt pagasta pārvaldei un vecākiem ir nepieciešams izstrādāt vispiemērotāko autobusa kustības grafiku un maršrutu, lai bērniem, kas dzīvo tālu no pagasta centra, nebūtu pārāk agri jāceļas no rīta. Varianti var būt dažādi. Piemēram, var pārņemt Aulejas un Kombuļu pagasta pieredzi, kur vienā laikā kursē divi autobusi, bet pēc tam bērni pārsēžas vienā lielākā autobusā, un tas aizved visus līdz Krāslavai.
Uz jautājumu par to, vai pašvaldība finansēs bērnu nogādāšanu līdz Dagdas vidusskolai, vecāki saņēma noraidošu atbildi. Šo jautājumu ir nepieciešams uzdot Dagdas novada domei. Krāslavas novada pašvaldība nodrošina transportu vai atsevišķos gadījumos var apmaksāt transporta izdevumus tikai tiem bērniem, kas mācās Krāslavas novada skolās.
,,Mēs esam ieinteresēti, lai bērni mācītos mūsu skolās,” paskaidroja Krāslavas novada domes Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja Lidija Miglāne. „Piemēram, daži bērni no Grāveru pagasta, kas ietilpst Aglonas novadā, mācās Krāslavas skolā, un par viņu pārvadāšanu rūpējas Krāslavas novada dome.”
Spriežot par skolotāju darbiekārtošanu, Gunārs Upenieks atzīmēja, ka nezaudē cerību sagaidīt konkrētas darbības no valdības puses saistībā ar pirmspensijas vecuma pedagogiem, kas zaudēja darbu skolu slēgšanas dēļ, lai viņiem tiktu nodrošināta iespēja aiziet priekšlaicīgā pensijā. Lai aktualizētu šo jautājumu, gan skolām, gan pagastu pārvaldēm ir nepieciešams sagatavot vēstules, adresējot tās domes priekšsēdētājam un aprakstot situāciju, kurā nokļuva konkrēti skolotāji. Savukārt novada dome aizsūtīs šo informāciju atbilstošām instancēm.
Neskatoties uz to, ka tagad vecākiem ir nepieciešams gatavoties pārmaiņām, - izvēlēties skolu, kurā mācīsies viņu bērni, iepazīties ar jauniem skolotājiem, plānot autobusa maršrutu, izrēķināt laiku, daudzi no viņiem vēl joprojām ļoti sāpīgi uztver lēmumu par Skaistas sākumskolas slēgšanu.
Tāpēc šīs tikšanās laikā daži vecāki un skolotāji ļoti emocionāli apsprieda šo jautājumu, izsakot savu neuzticību pašvaldībai un vainojot to par šāda lēmuma pieņemšanu.
Uzklausījis klātesošo viedokļus, domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks uzdeva tikai vienu jautājumu: „Ko zaudēs jūsu bērni, ja viņi mācīsies kādā no Krāslavas skolām?”
Taču vecākiem uz šo jautājumu atbildes nebija.
Elvīra Škutāne, autores foto