sestdiena, 18. janvāris, 2025Vārda diena: Antis, Antons
crest1 crest2

Nūjošana - tagad arī Krāslavā

Pievienots: 22.04.2016

Līdz ar siltā laika iestāšanos arvien biežāk Krāslavā un apkārtnē var ieraudzīt cilvēkus, kas mundri soļo ar nūjām rokās. Nē, tie nav aizmaldījušies slēpotāji - tie ir entuziasti, kam patīk viens no mūsdienu pasaulē populārākajiem aktīvās atpūtas un treniņu veidiem, kas norisinās svaigā gaisā. Šī fitnesa nodarbību paveida nosaukums angļu valodā ir Nordic Walking. Latviešu valodā šis nosaukums skan ļoti īsi un ietilpīgi - nūjošana.

Nūjošana ir radusies pagājušā gadsimta 90. gados mūsu ziemeļu kaimiņvalstī - Somijā. Tas notika, pateicoties profesionālo slēpotāju iniciatīvai, jo viņi meklēja variantus, kas nodrošinātu iespēju trenēties vasaras laikā. Ar laiku par šo vingrināšanās veidu sāka interesēties arī vienkāršie Somijas iedzīvotāji, bet vairākas publikācijas presē izraisīja lielu interesi plašas sabiedrības lokā.

Īsta nūjošanas attīstība ir sākusies 2000.gados, pateicoties somu firmas „Exel”, kura izgatavo slēpes un pārējo slēpošanas aprīkojumu, centieniem. Tieši šī kompānija veica savus pētījumus, uzklausīja profesionāļu un amatieru rekomendācijas un izveidoja pirmo speciālo nūju sēriju.

Nūjošanai tiek izmantotas nevis vienkāršas slēpošanas nūjas, bet īpašas nūjas. Pirmkārt, tās ir īsākas. Pareizi izvēlētajai nūjai vajadzētu aizsniegties līdz nabai, kā arī ļoti svarīgi, lai roka elkoņa locītavā veidotu 90 grādu leņķi.  

Vēl viena atšķirība – daudz lielāks ir nūjas rokturis („cimdiņš”). Labāk izvēlēties tādas nūjas, kam cimdiņā ir atsevišķa vieta īkšķim, un tas ir atdalīts ar siksniņas palīdzību. Šāds tureklis ļaus ievērot pareizu tehniku, atlaist pirkstus no nūjas, vēzējot roku uz aizmuguri.

Un trešā īpatnība ir tas, ka nūjas lejasgalā ir asmenītis, kam uzmaukts gumijas uzgalis, tāda kā pēdiņa. Tā ir domāta nūjošanai pa asfaltu, bruģi vai citu cietu virsmu. Tas ir īpaši svarīgi pilsētā, kur celiņi ir lielākoties asfaltēti vai bruģēti. Atsperoties ar nūju, tiek iekustināta plecu daļa, kas ir ļoti svarīgi, jo galvenā nūjošanas priekšrocība ir slodze rokām un mugurai, ko nodrošina nūjas.

Nūjojot pa mežu, smiltīm, granti vai citu mīkstu segumu, gumijoto pēdiņu noņem. Asumiņš ļauj daudz sparīgāk atsperties.

Diemžēl jāatzīst, ka daudzi cilvēku nūjo nepareizi. Bieži var dzirdēt atsauksmes par to, ka „pēc pastaigas ar šīm nūjām neko īpašu nav sajutuši”. Tas notiek tāpēc, ka rokas un mugura tika nodarbinātas nepareizi, un cilvēks neatspērās ar nūjām atbilstoši pareizajai tehnikai. Tādā veidā var vienkārši pastaigāties - no 2 līdz 5 kilometriem. Un pastaiga svaigā gaisā, bez šaubām, ir daudz noderīgāka, nekā gulēšana pie televizora ekrāna.

Kāpēc dažādu virzienu ārsti-speciālisti arvien biežāk rekomendē izmantot tieši nūjošanu kā galveno fiziskās aktivitātes veidu cilvēkiem, kam ir problēmām ar muguru, sirdi, locītavām. Kas ir šo ieteikumu pamatā?

Saskaņā ar Latvijas Tautas sporta asociācijas (LTSA) un Starptautiskās nūjošanas asociācijas (INWA) datiem, ja ir nodrošināta pareizā tehnika, nūjojot tiek nodarbināti 600 ķermeņa muskuļu grupas, kas ir 90% ķermeņa muskulatūras. Īpaši noderīga nūjošana ir muguras slimību profilaksē, jo, izmantojot nūjas, mugura, ceļi un iegurnis izjūt daudz mazāku slodzi nekā, piemēram, skriešanas laikā. Ir īpaši uzsvērts, ka nūjošana ir ļoti efektīva lieko kaloriju sadedzināšanai.

Tāpēc nūjošanu var ieteikt gan sportistiem un aktīviem fitnesa entuziastiem, gan visiem veselīgā dzīvesveida cienītājiem.

Ar nūjošanu var nodarboties jebkura vecuma cilvēki, ar dažādiem fiziskās sagatavotības līmeņiem, jebkura dzimuma pārstāvji un jebkādos laika apstākļos.

Lai iegūtu pareizas nūjošanas iemaņas un prasmes, ir izstrādāta speciālā apmācības metodika ar desmit bāzes soļiem. Krāslavā tagad ir arī savs sertificēts nūjošanas instruktors. Krāslavas novada sabiedriskās organizācijas - biedrības „Cilvēka attīstības centrs” - dalībnieks Aleksandrs Lahtionovs izgāja apmācības kursu pēc starptautiskās instruktoru programmas un piedāvā apgūt korektu nūjošanas tehniku, un piedalīties kopīgās pastaigās pa Krāslavu un apkārtni.

Grupu nodarbības un bāzes apmācību kurss norisināsies grāfu Plāteru pils teritorijā ceturtdienās no plkst.15.00 līdz 16.00. Dalībnieku tikšanās – Krāslavas novada Tūrisma informācija centrā, Pils ielā 2.

Pieteikšanās un uzziņas pa tālruni 27080606.

Ir vēlams, lai jums būtu savas nūjas un ērts apģērbs, kas ir piemērots atbilstošiem laika apstākļiem.

 

 


Jauna aptauja

Janvāris - 2025
P O T C P S S
  01
02
03
04 05
06
07
08
09
10
11 12
13
14
15
16
17
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
otrdiena, 14.01.2025

Dienas foto

  • Jura Rogas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde