sestdiena, 16. novembris, 2024Vārda diena: Banga, Glorija
crest1 crest2

Skolas formas ieviešana - plusi un minusi

Pievienots: 19.02.2016

 Vecāku klubs „Varavīksne” tika dibināts 2014. gadā pēc Krāslavas Varavīksnes vidusskolas tagadējās 4. b klases aktīvāko vecāku iniciatīvas. „Mūsu mērķis,” uzsvēra viena no māmiņām - Tatjana Kozačuka, „ir apvienot bērnus, vecākus un skolotājus, lai kopīgiem spēkiem risinātu jautājumus, kas ir būtiski skolai, radītu labvēlīgu vidi bērniem un palīdzētu viņiem integrēties skolas un pilsētas vidē.”
Nesenā kluba iniciatīva ir skolas formas ieviešana Varavīksnes vidusskolā. Lai atbalstītu vecāku ieceri, informatīvais portāls „Krāslavas Vēstis” veica portāla lasītāju aptauju un uzdeva šādu jautājumu: „Vai jūs atbalstāt skolas formas ieviešanu ar noteikumu, ka tā būs stilīga, eleganta un ērta?” Pozitīva atbilde tika saņemta no 59% aptaujas dalībnieku, 36% atbildēja „nē”, 5% atzinās, ka viņiem ir grūti atbildēt uz šo jautājumu.
Par to, kādas aktivitātes jau norisinās un kas tiek plānots, lai īstenotu šo ideju, pastāstīja tās iniciatore Tatjana Kozačuka.

- Šobrīd mūsu vecāku klubs ierosināja ideju par skolas formas ieviešanu Varavīksnes vidusskolā un izstrādāja ieceres īstenošanai nepieciešamo rīcības plānu. Pirmajā posmā, 10. februārī, vecāku klubā „Varavīksne” notika dalībnieku tikšanās, lai apspriestu skolas formas ieviešanas plusus un mīnusus, kā arī to, kādi skolas formas varianti būtu piemērotāki mūsu skolai. Bet galvenais - lai pēc kopīgas diskusijas saprastu, kāds ir galvenais mērķis, ieviešot skolas formu skolā.

- Vai ir zināms, kāda ir situācija ar skolas formas ieviešanu citās Latvijas skolās?

- Balstoties uz informāciju internetā par skolas formu ieviešanas pieredzi citās Latvijas skolās, var secināt, ka skolas forma jau ir ieviesta vairāk nekā 80 Latvijas skolās un ar katru gadu arvien vairāk skolu īsteno šo ideju. Latgales skolas arī aktīvi ievieš skolas formas, piemēram, Daugavpilī, Ludzā, Ilūkstē, Līvānos, Rēzeknē, Aglonā. Bet iniciatīva skolas formas ieviešanai lielākoties ir bijusi no vecāku puses, un tad sadarbībā ar skolas administrāciju un skolēniem forma tika ieviesta. Pastāv vesela virkne skolu, kurās ir pilna komplekta vienotā skolas forma, bet ir skolas, kur praktizē tikai dažu skolas formas elementu ieviešanu, piemēram, tikai vesti ar skolas emblēmu un kaklasaiti zēniem, bet tauriņu meitenēm.

Kādi, jūsuprāt, ir plusi skolas formas ieviešanā?

- Vecāku kluba „Varavīksne” dalībnieki, apspriežot skolas formas ieviešanas plusus un mīnusus, secināja, ka priekšrocību vienotai formai ir vairāk nekā trūkumu. Skolas forma rada komandas izjūtu un saliedētību, vieno bērnus kā kolektīvu, jo viņi jūtas piederīgi savai skolai, lepojas ar savu skolu. Korekts izskats pozitīvi ietekmē uzvedību, iekšējo vidi skolā un disciplinētību. Uzskatām, ka ģērbšanās veida noteikšana ir audzināšanas procesa sastāvdaļa, turklāt lietišķais stils ir vispiemērotākais izglītības iestādes apmeklēšanai, jo sagatavo izglītojamo patstāvīgai dzīvei sabiedrībā. Skolas formas mazinātu nevajadzīgu lielīšanos un sociālās nevienlīdzības izjūtu, sava veida sacensības starp skolniekiem – kuram apģērbs ir „krutāks”, jo visi būtu ģērbušies vienādi, nevis katrs pēc savas rocības. Bērniem nereti sajūk prioritātes un sapratne: kur ir skola, bet kur ir disko klubs? Ikdienā valkājot skolas formu, bērni vairāk uzmanības var veltīt mācībām, jo mazāk enerģijas tiek tērēts pārdomām par to, ko vilkt mugurā. Samazināsies strīdi ar vecākiem par to, kāds apģērbs ir piemērots skolai.

- Vai ir arī kādi trūkumi?

- Kā trūkumu vecāki minēja to, ka skolas forma var būt neizteiksmīga un pat neglīta, jo apģērba dizains var neizdoties vai tā autori nerēķināsies ar bērnu individuālajām ķermeņa īpatnībām, kā arī nav pārliecības, ka tā izgatavošanā tiek izmantoti kvalitatīvi un dabīgi materiāli. Vienots apģērbs visus padara vienādus, it kā ierobežo. Izskanēja viedoklis, ka negribētos skolas formu ieviest piespiedu kārtā. Taču vecāki secināja, ka minētos trūkumus var censties atrisināt.

- Varbūt jums ir zināmi arī citi viedokļi?

Vecāki sanāksmes laikā iepazinās arī ar Izglītības ministrijas un dažu psihologu viedokļiem, apkopoja to vecāku un skolotāju viedokļus, kuru skolās jau ir ieviestas formas.

LR Izglītības un zinātnes ministrija uzsver: „Skolas formas asociējas ar sakārtotu izglītības sistēmu un piešķir skolai prestižu tēlu. Iespējams, nākotnē gaumīgas skolas formas varētu kļūt par vienu no Latvijas simboliem, ar ko izcelties Eiropas valstu vidū. Pašlaik formas ieviešana ir katras skolas ziņā. Ministrijas speciālisti uzskata, ka skolas formu ieviešana iespējama tikai tad, ja vecāki, skolēni un skolas vadība spēj vienoties, ja visi uzskata, ka tas ir labākais risinājums”.

- Bet kāds ir vecāku un skolotāju viedoklis? Kā skolas formas ieviešana ietekmēs ģimenes budžetu?

Spriežot pēc atsauksmēm internetā, pirmais, ko pēc skolas formas ieviešanas varēja ievērot, bija disciplinētība. Skolotāji ievēroja, ka bērni ir mierīgāki, un ne jau tāpēc, ka apģērbs traucē kustēties. Sākumskolas vecumā bērni ļoti lepojas ar savu formu, tāpat kā ar skolas somu. Viņš vairs nav tikai bērns, bet jau ir skolnieks. Bērni ātri vien iemācījās ēst nenosmērējoties. Visgrūtāk šajā pasākumā ir novērtēt ietaupījumu. Nav nekāds noslēpums, ka lielai daļai ģimeņu ir ļoti grūta finansiālā situācija, un veste par 23 EUR ir liela summa par vienu apģērba gabalu. Ne visi vecāki aizdomājas par to, ka vienā vestē vai vienā sarafānā /svārkos var staigāt visu gadu un nav jāuztraucas, ka mugurā visu laiku ir viens un tas pats. To būtu grūti izdarīt ar parastu ikdienas apģērbu. Tikai gada beigās vecāki varēja secināt, ka gada laikā veste un sarafāns nemaz nav novalkājušies un der arī nākamajam gadam. Ietaupīts gan laiks, gan nauda.

- Vai jūs jau izskatījāt kādus konkrētus skolas formas variantus?

Vecāku kluba „Varavīksne” dalībnieki izskatīja dažādus skolas formas variantus, akcentējot iespēju no sākuma pamēģināt ieviest skolā tikai dažus obligātus formas elementus – vienotu vesti ar Varavīksnes vidusskolas emblēmu un kaklasaiti vai tauriņu svētku gadījumiem.

- Kāds būs jūsu nākamais solis skolas formas ieviešanā?

Noteikti pirms tam, kad skolas iekšējās kārtības noteikumos tiks paredzēta skolas forma kā obligāti valkājams apģērbs, ir jāveic skolēnu un vecāku aptauja, lai noskaidrotu iesaistīto personu viedokli.

Mūsu gadījumā nākamais solis ir skolas formas ieviešanas apspriešana vecāku komitejā, pedagogu vidū un ar skolas administrāciju, tālāk sekos skolēnu un vecāku aptauja. Aptauja tiks veikta ar mērķi uzzināt vairākuma viedokli, kā arī izvēlēties piemērotāko vestes modeli, ja lielākā daļa aptaujāto būs nobalsojusi par skolas formas ieviešanu. Mūsu mērķis ir rūpēties par bērniem un viņu nākotni, sadarboties ar skolotājiem un citiem vecākiem. Būsim vienoti!

- Paldies par interviju!

 



Jauna aptauja

Novembris - 2024
P O T C P S S
 
01
02 03
04
05
06
07
08
09 10
11
12
13
14
15
17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
ceturtdiena, 07.11.2024
otrdiena, 12.11.2024
ceturtdiena, 14.11.2024

Dienas foto

  • Jura Rogas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde