Jura Rogas foto
Pievienots: 18.08.2020
Krāslavas novada dome 2016. gadā ir uzsākusi aktivitātes, lai atjaunotu bijušās linu rūpnīcas teritoriju Krāslavā, kas bija degradētā stāvoklī un nebija piemērota uzņēmējdarbības attīstībai. Sākotnēji tika iegādāts zemes īpašums Indras ielā 32 (5,5 ha) un uzsākta tehniskās dokumentācijas izstrāde un saskaņošana Indras ielas ražošanas zonas attīstībai, kas paredzēja esošā objekta apsekošanu un jaunas teritorijas attīstības koncepcijas izstrādi. Tika apzināti uzņēmēji, kuriem būtu interese savu uzņēmējdarbību attīstīt vai paplašināt, kā arī meklētas iespējas piesaistīt līdzekļus vērienīgiem degradētās teritorijas atjaunošanas darbiem. 2017. gada nogalē Krāslavas novada dome, sadarbībā ar Daugavpils novada domi, iesniedza Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai (CFLA) projektu Nr. 5.6.2.0/17/I/034 „Dienvidlatgales pašvaldību degradēto teritoriju revitalizācija uzņēmējdarbības attīstībai”, kura ietvaros tika ieplānoti Indras ielas ražošanas teritorijas 1.kārtas atjaunošanas darbi, kuri turpinās joprojām. Projekta īstenošana paredzēta līdz 2021. gada septembrim.
2019. gadā Krāslavas novada dome iesniedza CFLA vēl vienu projektu Nr. 5.6.2.0/19/I/013 „Ražošanas zonas izveide Indras un Latgales ielas Krāslavā, 2.kārta”, kura ietvaros paredzēja izbūvēt 3 jaunas rūpnieciskās ražošanas ēkas (katra ~682 m2) ar konteinera tipa apkures katlu katrai, nodrošināt jaunu ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu būvniecību līdz ēkām un izbūvēt jaunu asfaltētu ielas posmu ar stāvlaukumu un inženiertīkliem. Projekta īstenošana tika uzsākta 2020. gada sākumā un, neskatoties uz ārkārtas situāciju valstī, kas saistīta ar Covid-19 izplatību, projekta aktivitātes tika pabeigtas ļoti ātrā laika periodā un šobrīd notiek atskaites dokumentu apkopošana, lai iesniegtu CFLA un apstiprinātu lietderīgu Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļu izlietošanu.
Papildus piesaistītajiem ERAF līdzekļiem, Krāslavas novada dome ieguldīja vērienīgus pašvaldības budžeta līdzekļus, lai atjaunotu ražošanas teritorijas infrastruktūru, kuras nevarēja iekļaut projekta aktivitātēs, piemēram, ugunsdzēsības dīķu un rezervuāru pārbūve, elektroapgādes atjaunošanu Indras 32, Krāslavā, teritorijai, veco linu fabrikas ēku, kuras neatbilda ekspluatācijas nosacījumiem, demontāžas izmaksas u.c.
Paralēli projekta īstenošanas aktivitātēm pašvaldība organizēja atklātas nomas tiesību izsoles jaunajām ražošanas ēkām, lai pēc būvniecības darbu pabeigšanas tās tiktu nodotas uzņēmējiem un būtu atbilstoši pielietotas. Uz doto brīdi visām trīs ēkām ir atrasti nomnieki, kuri ir vietējie uzņēmēji, kuri nodarbojas ar darba apģērbu ražošanu, datoru un perifēro iekārtu remontu un pārtikas produktu vairumtirdzniecību, ieskaitot zivis, vēžveidīgos un mīkstmiešus.
Projekta Nr. 5.6.2.0/19/I/013 „Ražošanas zonas izveide Indras un Latgales ielas Krāslavā, 2.kārta” īstenošanas nosacījumi paredz, ka pašvaldība, investējot ERAF un pašvaldības budžeta līdzekļus, atjauno 0,93 ha degradētās teritorijas un veicina uzņēmējdarbības attīstību novadā, bet uzņēmēji, savukārt, līdz 2023. gada nogalei rada 28 jaunas darba vietas un piesaista privātās investīcijas savas darbības attīstībai 600 000 eiro apmērā.
Projekta Nr. 5.6.2.0/19/I/013 „Ražošanas zonas izveide Indras un Latgales ielas Krāslavā, 2.kārta” apstiprinātās attiecināmās izmaksas veido 1 897 101,18 EUR, kur ERAF finansējums ir 1 437 155,28 EUR, valsts budžeta dotācija pašvaldībām ir 76 084,69 EUR, bet pašvaldības līdzfinansējums projektam – 383 861,29 EUR, kā arī papildu pašvaldības budžeta līdzekļi aktivitātēm, kas neatbilst programmas nosacījumiem.
Aina Dzalbe,
Attīstības nodaļas projektu speciāliste