piektdiena, 10. janvāris, 2025Vārda diena: Dorisa, Tatjana
crest1 crest2

Dzimtās valodas diena Krāslavas ģimnāzijā

Pievienots: 09.03.2023

21. februārī visā pasaulē tiek svinēta Starptautiskā dzimtās valodas diena, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību valodu daudzveidībai, kā arī dzimtās valodas skaistumam un vērtībai. Arī Krāslavas ģimnāzijā daudz tiek runāts par to, ka ikviena valoda ir bagātība, ka tā ir dzīva, ka valodu ir nepieciešams sargāt un pilnveidot. Tieši tāpēc mūsu skolā audzēkņiem ir iespēja apgūt angļu, vācu, krievu, ķīniešu, franču un latgaliešu valodu.

Dzimtās valodas diena skolā pagāja emocionāli siltās noskaņās – šoreiz atvēlējām laiku kopīgai grāmatu lasīšanai. Tad skola iegrima klusumā, kurā varēja vien nojaust tās planētas, uz kurām bija aizceļojuši lasītāji. Atgriežoties realitātē, jau gaidīja nākamais uzdevums – vienā vārdā izteikt to, ko mums katram nozīmē dzimtā valoda. Mūsu skolēniem tā ir Latvijaģimene, laime, dzimtene, spēks, tradīcijas, prieks, atbildībadraugi, vismīļākā, visskanīgākā, māmiņas valoda, siltums, sirds, zinātne, dzīves gudrība, bērnība, patriotisms, basketbols, mans gods, Latgale, ziedoša, skanīga, raita, grezna, skolotāja, mana identitāte, nākotne, kultūra, brīvība, vecmāmiņa, dziesma, uguns, drošība, sākums, dzīva, vērtība, literatūra…

Runājām, ka valoda nav tikai tā, ko lasām, bet arī tā, ko un kā rakstām, jo ar savu rokrakstu parādām attieksmi pret visu pasauli, tāpēc divreiz vairāk jāpiedomā, kad rakstām, lai lasītājs (tāpat kā paši pirmajā nodarbībā) gūst tikai pozitīvas emocijas no mūsu rakstītā teksta. Un tad bija glītrakstīšanas nodarbība. Kāds prieks bija vērot, cik atbildīgi un ar kādu azartu skolēni pildīja šo uzdevumu! Un zināt – mūsu skolēniem ir skaisti rokraksti! Rakstījām arī mēs, skolotāji. Tā lēni, nesteidzoties, kārtīgi veidojot katru burtiņu…skaisti… Kārtīgāko, kaligrafiskāko rokrakstu īpašnieki tika īpaši sumināti…

Valoda ir jādzird, tāpēc tai ir jāskan. 10. klašu skolēnu sniegumā klausījāmies publiskās runas piemērus, kad skolēni izteica savus viedokļus par dzimto valodu, pamatoja nepieciešamību apgūt arvien vairākas valodas, sargāt savu un nenoliegt citas, kā arī būt lepniem par mūsu valsts – latviešu – valodu. Akcijā sapulcējušies 9.-12.klašu skolēni un skolotāji pieņēma izaicinājumu – nolasot publikas priekšā izlozēto teksta fragmentu, pamatoti izteikt savas domas, analizēt lasītā aktualitāti, secināt, ieteikt, mudināt…Un tas izdevās ļoti labi.

Lūk, dažu skolēnu pārdomas dienas noslēgumā:

„Atklāju, ka nejauši no plaukta paņemta grāmata var būt interesanta lasāmviela” (11.a);

„Man ļoti patika lasīt, jo bija ideāls laiks lasīšanai; grāmatiņā bija daudz kas interesants un daudz ko varēja iemācīties, es iemācījos drusciņ ātrāk lasīt, tas man deva prieku” (5.a);

„Ļoti patika lasīt, īpaši, ka drīkstēja izvēlēties vietu, kur var lasīt” (2.b);

„Ļoti patika pasākums skolas gaitenī, kad bija iespēja izmēģināt savus spēkus publiskajā runā” (11.a);

„Patika klausīties, ko stāsta skolotāja, rakstīt visiem kopā uz lielās lapas visskaistākos vārdus par valodu, bija labi, ka visi atnesa grāmatas lasīšanai” (1.a);

„Patika lasīt visiem kopā, bet katram savu grāmatu, jo tas ir ļoti interesanti, patiktu, ja skolā būtu lasīšanas stunda” (4.a);

„Valoda ir svarīgākais, kas tautai var piederēt, kārtējo reizi apzinājāmies dzimtās, tas ir, latviešu valodas, vērtību” (9.a);

„Nekad nebiju aizdomājies, cik glīti es protu rakstīt; katram jāsargā sava valoda, jo tā ir puse no mums” (9.b);

„Glīti un kārtīgi pārrakstot tekstu, daudz vairāk atcerējos no uzrakstītā” (8.b);

„Diena pagāja brīnišķīgi! Noteikti gribētu šādas aktivitātes arī nākamgad Dzimtās valodas dienā, un varbūt tad jau būtu drosme nākt publikas priekšā un brīvi runāt par tēmu”(10.kl.).

Mūsu valoda ir spēcīga valoda, ja spēcīgi savās domās esam paši. Tāpēc noslēgumā vienojāmies skanīgā spēka dziesmā, kur katrs sev apsolījām cienīt, sargāt to, kas mums ir dots, par ko, tikai labu mums vēlot, ir cīnījušies mūsu senči.

Novēlu ne tikai svētku reizēs, ne tikai kritiskos mirkļos, bet katru dienu, katru brīdi apzināties, ka esam atbildīgi par savu – latviešu – valodu. Un lai arī visā pasaulē tiek runāts par globalizāciju, aicinu, cienot un protot citas valodas, galveno lomu savu domu un saziņas pasaulē ierādīt koptai, bagātai, mīlētai latviešu valodai!

Ilga Stikute,
Krāslavas ģimnāzijas direktora vietniece metodiskajā darbā
Dalībnieku foto



Jauna aptauja

Jūnijs - 2025
P O T C P S S
  01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

Dienas foto

  • Jura Rogas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde