sestdiena, 30. novembris, 2024Vārda diena: Andrejs, Andrievs, Andris
crest1 crest2

Izdzīvot Ziemassvētkus kopā ar Latvijas Okupācijas muzeju

Pievienots: 10.01.2024

Laikā, kad svinēt Ziemassvētkus ir tik pierasti, grūti iedomāties, ka padomju laikā bija citādi. Ziemassvētki bija aizliegto, nevēlamo svētku sarakstā.

2023. gada 14. un 19. decembrī Krāslavas ģimnāzijas 10.a un 12.b klases skolēniem bija iespēja piedalīties Okupācijas muzeja jaunajā nodarbībā „Izdzīvot Ziemassvētkus”, padomāt, ar ko katram asociējas Ziemassvētku laiks - dāvanām, bagātīgi klātu galdu vai baznīcas apmeklēšanu.

Muzeja pedagogi Ineta un Nikolajs atgādināja, ka Padomju okupācijas gados totalitāra režīma apstākļos šos svētkus un tradīcijas aizstāja ar Jaungada svinībām, liedzot cilvēkiem iespēju svinēt kā agrāk. Taču cilvēki arī šajos apstākļos meklēja iespējas un atrada veidus, kā svinēt Ziemassvētkus pēc vecajām tradīcijām.

Klausījāmies vairāku deportēto atmiņas, kas apliecināja cilvēku spēku un izturību, spēju pretoties padomju režīma varai un ideoloģijai, par prasmi izdzīvot un svinēt Ziemassvētkus pat izsūtījumā Sibīrijā, sapušķotas eglītes vietā izmantojot zaru slotu un slepus dziedot „Klusa nakts, svēta nakts”.

Skolēnu viedokļi par šo nodarbību.

- Nodarbība „Izdzīvot Ziemassvētkus” bija interesanta, jo ļāva iegūt dziļāku izpratni par to, kā Latvijas iedzīvotāji svinēja Ziemassvētkus PSRS laikā, kādas tiesības tiem bija pieejamas un kā cilvēki izdzīvoja šo laikposmu. (Bernadetta P.)

- Nodarbība atsauca atmiņā jau zināmo un ļāva iejusties pagātnes notikumos. Tika lietots pievilcīgs vizuālais materiāls. Vadītājas runa bija skaidra un tekoša. (Milena T.)

- Uzzināju, ka, izrādās, Ziemassvētkus ne vienmēr varēja svinēt. Tagad to cena manās acīs ir pieaugusi! (Laura P.)

- Tā kā apspriestā tēma bija jau izņemta vēstures stundās, tad man likās noderīgi atsaukt atmiņā to, kā dažādos laikos tika svinēti Ziemassvētki Latvijā. Es kārtējo reizi pārliecinājos, cik varonīgi bija tie cilvēki, kas tika izsūtīti uz Sibīriju vai vajāti šeit uz vietas. Bija interesanti vilkt paralēles starp reliģiju un komunistisko režīmu, kas ļāva apzināties priekšrocības, dzīvojot brīvā valstī. (Gregors P.)

Šī nodarbība man šķita lietderīga, jo tajā tika aplūkotas Ziemassvētku svinības no dažādiem skatupunktiem. Piemēram, Padomju laikā, kad valstī bija komunisms, Ziemassvētkus centās padarīt mazvērtīgus un neievērojamus, tā vietā par būtiskākiem svētkiem padarot jaungada svinības. Savukārt, cilvēki, kas vēlējas piedalīties dievkalpojumos tika vajāti, jo Padomju savienībā tika pausts uzskats, ka reliģija bojā cilvēka saprātu. Mani arī uzrunāja deportēto cilvēku attieksme pret savām vērtībām, par ko liecināja nodarbībā cilvēku paustie stāsti par izsūtījumu uz Sibīriju. (Rihards L.)

- Nodarbība nodrošināja saistošu tēmas izpēti, veicinot labāku izpratni par tiem laikiem un radot pārdomas par šo tēmu. (Edvards B.)

- Nepilnas stundas laikā spēju ne tikai atkārtot Latvijas vēstures notikumu gaitu un secību, bet arī uzzināt Latvijas Ziemassvētku vēsturi, kas mūsdienās ir nozīmīgi svētki ikvienam latvietim. Šī stunda spēja mani novirzīt pareizajā virzienā un veidot savu viedokli par šiem svētkiem, to būtību un ietekmi no PSRS okupācijas laikiem. Liels prieks, ka visas nodarbības laikā bija jūtama Ziemassvētku noskaņa un šis brīnumu pilnais laiks. (Rihards S.)

Dzintra Rateniece,
Krāslavas ģimnāzijas vēstures un sociālo zinību skolotāja
Autora foto



Jauna aptauja

Maijs - 2025
P O T C P S S
  01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Dienas foto

  • Jura Rogas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde